دانلود مقالات آموزشی, فیلم آموزشی, مجله آموزشی

ساخت آبنما

ساخت آبنما

  آموزش ساخت آبنما از صفر تا صد| طراحی آبنما

طراحی و ساخت آبنما ساخت یک المان تزیینی است.با بکار گیری سنگهای رودخانه ای و قلوه سنگ های طبیعی .آبنما  با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود .مایع زندگی انسان ( آب ) می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی .را از وجود انسان پاک کرده و شادی و آرامش را جایگزین خشم ، اندوه ، نگرانی و دلواپسی کنند، .مخصوصا اگر در اطراف آبنماها ، آلاچیق هم تعبیه شده باشد.

صفر تا صد طراحی و ساخت آبنما

ترتیب اجرا و مواد لازم

 

حوضچه ابنما :

حوضچه‌های کوچک‌تر معمولاً از پلاستیک، فولاد یا مواد مشابه ساخته می‌شوند، .در حالی که حوضچه‌های بزرگ‌تر اغلب از بتن مسلح هستند. برای جلوگیری از اشتباهات عمده، باید در مرحله برنامه‌ریزی جهت اجرای آبنما با تکنسین متخصص مشورت کنید.

عمق حوضچه آبنما:

برای کاهش مصرف آب و جلوگیری از بروز حوادث نامطلوب.عمق آب حوضچه باید تا حد امکان کم باشد (به طور معمول 40 تا 50 سانتی‌متر). نظافت آبنما با حوضچه های کوچکتر راحتر و نیاز به زمان کمتری دارد.

اتاق پمپ:

یک پمپ مکش معمولی برای اینکه بتواند آب را توسط نیروی جاذبه به پمپ برساند،. یک محفظه زیرزمینی لازم دارد. این پمپ باید زیر سطح آب نصب شود و دارای یک خروجی نیز باشد.

نازل و اتصالات آبنما:

نازل‌ها مهمترین قطعه یک آبنما می باشد که بسته به سلیقه جلوه های متفاوتی .را می توان با آن ایجاد کرد.داده‌های فنی برای تقاضای آب و میزان فشار آن باید در ابتدای اجرای سیستم لوله کشی. و انتخاب پمپ در نظر گرفته شود. این مورد یکی از مهم‌ترین اصول طراحی آبنما است.

طراحی و ساخت آبنما

 

طراحی آبنما هیراد

طراحی و ساخت آبنما

پمپ برای  آبنما:

پمپ آب  نیروی محرک و قلب آبنما است. پمپ باید دارای توان و قدرت مشخصی باشد. تا بتواند نیازهای مربوط به طراحی آبنما را برآورده کند.

فیلتر مکش:

که بر روی شلنگ مکش تعبیه می‌شود، .از ورود ذرات به سیستم گردش نازل پمپ جلوگیری می‌کند. چندین فیلتر مکش نیز به صورت موازی قابل اتصال به قسمت‌های مورد نظر هستند.

حوضچه کف:

برای ورودی‌های آب از طریق کف و دیوارها برای لوله‌های مکش. و فشار و همچنین سایر لوله‌ها به کار گرفته می‌شود. برای ساخت حوضچه کف باید از مواد ضد خوردگی استفاده شود.

 

ساخت آبنما هیراد

ساخت آبنما هیراد

لوله مکش:

لوله مکش، پمپ گریز از مرکز را قادر می‌سازد تا آب را از حوضچه یا مخزن آب بیرون بکشد. با توجه به اینكه سرعت جریان نباید بیش از 2 متر بر ثانیه باشد،. ابعاد لوله باید با حجم تحویل پمپ مطابقت داشته باشد.

دریچه قطع و تنظیم:

این شیر برای قطع لوله مکش یا تنظیم لوله فشار استفاده می‌شود. همچنین از آن دیگر به عنوان دریچه تنظیم برای کنترل ارتفاع آبنما نیز به کار گرفته می‌شود.

لوله فشار:

انتقال دهنده آب از پمپ به یک خروجی یا نازل می باشد. با توجه به اینكه سرعت جریان نباید بیشتر از 2 متر بر ثانیه باشد، .ابعاد لوله باید با حجم تحویل پمپ مطابقت داشته باشند. رعایت این بخش به عنوان یکی از اصول طراحی آبنما بسیار مهم است.

توزیع کننده آب:

وظیفه دارد تا آب عرضه شده توسط پمپ را به چندین جریان شاخه‌دار تقسیم کند. این قسمت باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مقاومت اصطکاک کم شده .و از تلاطم زیاد اب جلوگیری کند. به منظور تنظیم حجم‌های مختلف جریان‌های شاخه‌دار و ارتفاع مناسب آبنما،. می توان شیرهای تنظیم کننده را بر روی خروجی‌های توزیع کننده آب نصب کرد.

اتصالات تخلیه سرریز:

نوعی دریچه لوله ایستاده است. و یک راه حل اقتصادی برای سرریز و زهکشی می‌باشد. با قرار دادن لوله ایستاده، .آب اضافی آبنما تا بالای تاج سرریز به داخل قسمت زهکش تخلیه می‌شود.

تخلیه کف با صفحه خاکی:

تخلیه کف، همراه با یک دریچه، برای تخلیه آب حوضچه استفاده می‌شود. این مورد غالباً همراه با سرریز ترکیبی و اتصالات دیوار داخلی به کار می‌رود. همچنین، مانع از ورود خاک به داخل لوله تخلیه می‌شود.

سرریز ترکیبی و اتصالات دیوار داخی:

اتصالات داخلی سرریز و دیوار داخلی معمولاً درون دیواره آبنما تعبیه می‌شوند. این ویژگی برای تخلیه آب حوضچه و پُر کردن دوباره آن استفاده می‌شود.

لوله خروجی سرریز:

خروجی سرریز به همراه اتصالات خروجی برای تخلیه جریان آب. و خالی کردن دوباره آن در حوضچه باید مورد استفاده قرار گیرد.

لوله سرریز:

با ترکیب اتصالات دیوار داخلی برای تخلیه آب اضافی آبنما به داخل زهکشی استفاده می‌شود. ضروری است این قسمت را به عنوان یکی از اصول طراحی آبنما در خاطر ثبت کنید.

لوله خروجی:

لوله خروجی همراه با زهکشی کف و دریچه تخلیه در خدمت تخلیه آب حوضچه قرار می‌گیرد.

شیر برقی:

شیر برقی توسط «کنترل سطح الکترونیکی آب» نظارت می‌شود و برای پُر و خالی کردن آب حوضچه، استفاده می‌شود.

اتصالات ورودی کابل:

اتصالات، در انتهای لوله محافظ کابل و در قسمت زیر حوضچه،. به عنوان یک ورودی ضد آب برای کابل برق عمل می‌کند.

لوله محافظ کابل:

در کنار اتصالات ورودی، از آسیب مکانیکی کابل برق جلوگیری می‌کند.

جعبه ترمینال زیر آب:

جعبه ترمینال برای اتصال و همچنین قطع اتصال کابل‌های برقی استفاده می‌شود. این اتصال و قطع کابل‌های برق، خالی کردن حوضچه را بدون مشکل انجام می‌دهد.

ریل محافظ کابل:

از اصول طراحی آبنما که خیلی مهم است، تعبیه ریل محافظ کابل است. ریل محافظت از کابل امکان قرار دادن ایمن و حرفه‌ای کابل‌های برق در حوضچه .را فراهم کرده و آن‌ها را از آسیب مکانیکی محافظت می‌کند.

روشنایی نقطه‌ای در زیر آب:

روشنایی فواره‌ها و نمایشگرهای آب با نورپردازی زیر آب در طول شب جلوه‌ای زیبا ایجاد می‌کنند. با استفاده از دیسک‌های رنگی و تعویض کننده‌های نوری می‌توان جلوه‌های ویژه‌ منحصربه فردی ایجاد کرد.

واحد تعویض و کنترل الکترونیکی:

این واحد، مرکز کنترل تأسیسات آبنما است که مجموعه‌ای از کلیه اجزای لازم جهت اطمینان از ایمنی الکتریکی، ایمنی شخصی و تجهیزات امنیتی و همچنین روشن و خاموش کردن خودکار پمپ‌ها هستند.

پوشش مشبک:

پوشش مشبک از آسیب‌های وارده به آبنما جلوگیری می‌کند. برای مثال، از تماس آب با کلیه تجهیزات الکتریکی جلوگیری می‌کند.

محافظت در طول زمستان:

اقدامات احتیاطی برای زمستان باید در مرحله برنامه ریزی انجام شود. مهم‌‌تر از همه، باید در صورت لزوم از پمپ‌ها در برابر یخ زدگی نیز محافظت کرد.

 

صنایع سنگ هیراد
بزرگترین تولید کننده شن، سنگ ریزه، قلوه سنگ ممتاز صادراتی از مرغوبترین معادن سنگ با رنگهای طبیعی و دانه بندی شده
تلفن  09121395112  و 09393939131 و  44604794-021
ارسال به تمامی نقاط کشور/صادرات بصورت عمده و خرده
http://www.hiradsang.com
https://www.hiradstone.com